Agócs Péter „Esztétika, etika, politika” című recenziója az Alföld című irodalmi és irodalomtudományi folyóirat 2025. márciusi számában jelent meg. A tizenhárom oldalas, nagyszabású „review essay”, mely Simon Attila Affektív megértés. Hermeneutikai határmezsgyék az antik esztétikában, retorikában es poétikában (Ráció, Bp., 2022) című könyvéről szól, már a címével is sokat elárul magáról, hiszen a címbe emelt három fogalom közül az első – az ’esztétika’ – megfelel a recenzeált kötet alcímében szereplő fogalomhármas első tagjának (’esztétika’), ám a folytatás már beszédes variáció: az ottani ’retorika’ helyett itt ’etikát’, ’poétika’ helyett ’politikát’ olvashatunk. Ez a módosító, variatív újramondás, amely új fogalmak és szempontok beemelésével, részben azonos, részben alternatív, illetve módosított útvonalakat bejárva gondolja újra Simon Attila tanulmánykötetének egyes írásait, illetve elméleti és értelmezési tétjeit, az egész, nagy terjedelmű recenzió legfontosabb diszkurzív jellemzője.
Agócs Péter szárnyaló írása ugyanis nem kisebb célt tűz ki maga elé, mint hogy (újra)értse és (újra)értelmezze Simon Attila kötetének legfontosabb, részben implicit üzenetét, amelyet abban összegez, hogy az affektivitás fogalma, mely a tanulmányokat vörös fonálként köti össze, abban hajtja a legnagyobb hasznot az ókorkutatás számára, hogy felvillantja egy olyan, antik filozófiai/esztétikai/retorikai és modern irodalomelméleti szempontokat egymással szerves módon összekapcsoló hermeneutikai távlat (és, óvatosan mondhatjuk, „módszer”) esélyét, amelynek révén antik irodalmi és filozófiai szövegeket egyszerre antik és modern szellemben, a szöveg testre és lélekre gyakorolt hatására fókuszálva, emocionális és racionális aspektusokat egyszerre mérlegelve, s mindezek révén érvényes és eredeti belátásokhoz jutva lehetünk képesek értelmezni. Korszerűen, ugyanakkor az antikvitáshoz közel kerülve, közben viszont ezt a közelséget mindig precíz fogalmi és értelmezési distinkciókkal aládúcolva.

A hosszú és kacskaringós út bejárása után – melynek során Agócs Péter részben bőségesen ismerteti Simon Attila értelmezéseit, részben átkeretezi és új perspektívába helyezi őket, részben maga is nekiveselkedik a Simon által tárgyalt antik filozófiai és irodalmi szövegek értelmezésének – talán a kötet szerzője és a kötet olvasói is új fényben láthatják a tanulmánykötetet: olyan fényben, amely markáns hermeneutikai javaslatként – és ennyiben kifejezetten monografikus teljesítményként – olvastatja velünk újra az Affektív megértést.
Agócs Péter recenziója kiemelkedő tudományos és kritikai teljesítmény, egyszersmind egy meggyőző és vonzó antikvitáskép közvetítője, melynek emlékezetes gondolatfutamai – mindenekelőtt Homérosz, Platón és Arisztotelész kapcsán – az ismertetett kötethez méltó színvonalon és meggyőző erővel afficiálják az olvasót.
(A Magyar Ókortudományi Társaság 2025-ben Révay József-díjban részesítette Agócs Pétert az Alföld 2025. márciusi számában megjelent, „Esztétika, etika, politika” című, Simon Attila Affektív megértés. Hermeneutikai határmezsgyék az antik esztétikában, retorikában és poétikában című könyvéről írott recenziójáért. A díj hagyományosan az elmúlt egy év legjelentősebb ókortudományi recenziójának szerzőjét illeti. Agócs Péter a díjat 2025. május 16-án, a Társaság évi rendes közgyűlésén nyerte el, távolléte miatt később veszi át.)
Hozzászólások